Wdrożenie

Wdrożenie systemu USOS na Politechnice Wrocławskiej

Proces wdrożenia Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów prowadzony był przez Dział Informatyzacji Politechniki Wrocławskiej przy wsparciu Działu Kształcenia oraz jednostek merytorycznych oraz Wydziałów Uczelni.

Proces wdrożenia rozpoczął się w maju 2021 roku i zakończył w grudniu 2022 roku.

Dlaczego wdrażaliśmy USOS ?

Celem głównym wdrożenia systemu USOS była poprawa jakości funkcjonowania i kształcenia w Politechnice Wrocławskiej. System zapewnia kompleksową obsługę studentów, doktorantów, absolwentów oraz pracowników uczelni, w tym  działania związane z obsługą procesu dydaktycznego. Dodatkowo podniesi potencjał i sprzyja ciągłemu rozwoju Politechniki Wrocławskiej.

W ramach realizowanych prac wyznaczono najważniejsze procesy i obszary, które stanowiły fundament rozwoju Uczelni. System USOS w swoim zakresie funkcjonowania obejmie wszystkie z nich, realizowane w następujących obszarach:

1. Rekrutacja studentów,
  2. Ewidencja spraw studenckich,
  3.  Dyplomowanie studentów,
  4. Obsługa toku studiów,
  5. Obsługa doktorantów,
  6. Obsługa finansowa studentów i doktorantów,
  7.  Planowanie i obsługa zajęć dydaktycznych,
  8. Rozliczenie pensum dydaktycznego,
  9. Obsługa procesu dydaktycznego z perspektywy prowadzącego zajęcia dydaktyczne

System ma za zadanie ułatwić i usprawnić realizację zadań realizowanych przez studentów, doktorantów, kandydatów na studia i Szkoły Doktorskiej, prowadzących (zajęcia dydaktyczne), a także codziennej pracy operatorów w zakresie obsługi procesów związanych z obsługą studiów i studentów.

System USOS objął swoim zakresem obsługę procesów dydaktycznych od strony organizacyjno-administracyjnej wszystkich wydziałów PWr.

Wdrożenie systemu USOS dla Politechniki Wrocławskiej realizowane było w ramach projektu „ZPR PWr – Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Wrocławskiej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.

Co USOS oferuje?

1. Serwisy i aplikacje zgodne z wytycznymi WCAG 2.1,
  2. Aplikacja Mobilny USOS dedykowana dla urządzeń z systemami Android w wersji 5.0 lub nowszej oraz iOS 11.0 lub nowszej,
  3. Interaktywne wnioski (socjalne, naukowe, dot. toku studiów),
  4. Czytelny moduł zapisowy,
  5. Przejrzysty plan zajęć,
  6. Elektroniczna interakcja z prowadzącym i promotorem,
  7. W pełni elektroniczna procedura od zgłoszenia tematu pracy dyplomowej do zdalnej obrony,
  8. Wygodny moduł ankietyzacji,
  9. Karta Okresowych Osiągnięć Studenta w postaci elektronicznej,
  10. Przyjazny dla kandydata/studenta system rekrutacyjny IRK2.