O USOS

Podstawowe informacje o systemie USOS

Uniwersytecki System Obsługi Studiów to efekt współpracy największych polskich uczelni które należą do Międzyuniwersyteckiego Centrum Informatyzacji (MUCI) i powstał w wyniku zapotrzebowania na kompleksowe narzędzie informatyczne służące do zarządzania sprawami studiów w szkole wyższej.

Moduły i funkcjonalności

• Internetowa Rejestracja Kandydatów (IRK)  irk.usos.pwr.edu.pl
    System służący rekrutacji na studia I, II stopnia, studia podyplomowe, szkoły doktorskie oraz studia krótkoterminowe. Posiada integrację z KREM oraz operatorami płatności internetowych. W systemie prezentowany jest katalog oferowanych przez uczelnię kierunków, rejestrowanie zdalnych zgłoszeń kandydatów oraz zarządzanie swoimi aplikacjami przez poszczególne osoby. Dzięki czemu wspomaga on proces rekrutacji. Zgromadzone dane osób, które zostały przyjęte na studia zostają w procesie elektronicznej imatrykulacji przeniesione do USOS.
  • USOSadmadm.usos.pwr.edu.pl
    Aplikacja dla pracowników administracji, zwłaszcza pracowników dziekanatów. Oferuje im:

• immatrykulację studentów,
    • obsługa toku studiów (zajęcia, oceny, protokoły, wznowienia studiów itp.) wszystkich rodzajów i poziomów (studia I i II stopnia, jednolite magisterskie, podyplomowe, szkoły doktorskie)
    • obsługę Elektronicznych Legitymacje Studenta, Doktoranta, Nauczyciela Akademickiego (drukowanie, przedłużanie ważności itp.),
    • przygotowywanie oferty dydaktycznej (przedmioty, zajęcia, grupy, terminy, prowadzący),
    • zarządzanie tokiem studiów (programy studiów wszystkich stopni i rodzajów, zapisy na zajęcia, protokoły z ocenami, zaliczenia itd.),
    • podania studenckie, wnioski o pomoc socjalną, stypendia
    • akademiki,
    • płatności za usługi edukacyjne,
    • praktyki zawodowe studentów,
    • ankiety,
    • sprawozdawczość, raporty
    • prace i egzaminy dyplomowe,
    • międzyuczelniana (w tym międzynarodowa) wymiana studencka.
  • USOSwebweb.usos.pwr.edu.pl
    Serwis dla studenta i pracownika dydaktycznego. Umożliwia m.in:

• przeglądanie oferty dydaktycznej i planów zajęć,
    • wyszukiwanie pracowników,
    • rejestracje na zajęcia, rejestracja na egzaminy,
    • zapisy na spotkania z pracownikami administracji,
    • głosowanie w wyborach wewnątrzuczelnianych,
    • wystawianie ocen,
    • komunikację studentów i prowadzących w ramach grup zajęciowych,
    • składanie podań i wniosków,
    • wymianę studencką,
    • podgląd decyzji
    • płatności studenckie,
    • ankietyzacja studentów (anonimowe ankiety zajęciowe i ogólne dot. studentów)
  • Mobilny USOS
    Aplikacja mobilna dla studentów i prowadzących w wersji na systemy Android i iOS. Umożliwia dostęp do części funkcji realizowanych w USOSWeb, a także dedykowanych dla urządzeń mobilnych.
  • Archiwum Prac Dyplomowych (APD)apd.usos.pwr.edu.pl
    Serwis dla studenta, promotora, recenzenta oraz komisji egzaminu dyplomowego. Umożliwia elektroniczne procedowanie i archiwizację procesu dyplomowania i składania prac dyplomowych. Posiada integrację z JSA oraz ORPPD.
  • System Rezerwacji Sal (SRS)srs.usos.pwr.edu.pl
    Serwis dla pracowników umożliwiający rezerwację sal zajęciowych, zarządzanie nimi oraz podgląd zajętości sal.
  • Ankieterankieter.usos.pwr.edu.pl
    Serwis przeznaczony dla redaktorów ankiet i respondentów umożliwiający tworzenia szerokiej gamy ankiet, formularzy rejestracyjnych dla dowolnych grup respondentów (w tym ankiet otwartych – dla każdego dysponującego linkiem do ankiety)
  • Ewaluacja Nauczycieli Akademickich (EVA)eva.usos.pwr.edu.pl
    System wspierający proces przeprowadzania okresowej oceny nauczycieli akademickich oraz sprawozdania z pracy naukowej i dydaktyczne